Kačių virusinis rinotracheitas yra dažnai pasireiškianti liga, kurios simptomai yra nesunkūs, bet vieną kartą užsikrėtus, liga gali atsinaujinti bet kada. Klinikiniai požymiai įprastai tęsiasi iki 2 savaičių. Deja, po užsikrėtimo, virusas pasilieka katės organizme ir gali vėl bet kada atsinaujinti patyrus stresą ar nusilpus imunitetui.
Kačių rinotracheitą sukelia herpes virusas (FHV-1). Atsiranda viršutinių kvėpavimo takų ligos simptomai. Dažniausiai būdinga katėms iki vienerių metų. Atsiradimo priežastys siejamos su netinkamomis higienos sąlygomis, dideliu kačių kiekiu namuose ar veislyne. Virusas perduodamas su išskyromis iš katės nosies, akių ar burnos.
Didžiausia tikimybė katei užsikrėsti nuo kitos katės, kuriai tuo metu pasireiškia rinotracheito simptomai, bet įmanoma užsikrėsti ir tuomet, kai simptomų nematyti. Ne būtinai reikalingas tiesioginis kačių kontaktas, virusas gali būti perduotas ir per sekretą, likusį ant narvo, maitinimo indų ar kitų paviršių. Virusas išlieka aktyvus kurį laiką ir jei patenka į kitos katės organizmą, ši taip pat užsikrečia. Aplinkoje virusas yra gyvybingas tik kurį laiką. Virusas neplinta oro lašeliniu būdu, katės kvėpavimo metu. Katei čiaudint, į orą patenka užkratas ir kyla grėsmė užsikrėsti kitoms katėms.
Egzistuoja vakcinos prieš šį virusą, bet vakcinuotų kačių skaičius nėra didelis, o liga stipriai paplitusi, todėl tikimybė užsikrėsti išlieka gana didelė. Užsikrėtusi katė tampa viruso nešiotoja ir gali užkrėsti bei atnaujinti virusą kitoms katėms.
Katėms, kurios sirgo rinotracheitu ir nešioja virusą, liga gali atsinaujinti patiriant stresą. Jei katės organizmas nusilpsta ir suprastėja natūralaus gynybinio mechanizmo veiksmingumas, ligos simptomai atsinaujina ir katė vėl tampa aktyvia ligos platintoja bei patiria ligos simptomus.
Katėms – nešiotojoms ligos atsinaujinimas dažnai yra mažai juntamas, bet pasitaiko ir sunkių ligos formų. Katėms, atsivedusioms kačiukų, liga dažnai atsinaujina. Maži kačiukai, priklausomai nuo antikūnų kiekio, taip pat gali susirgti ir tapti ligos nešiotojais nuo pat gimimo. Dėl šios plitimo savybės, virusas sunkiai kontroliuojamas.
Tiesioginis kontaktas su užsikrėtusia kate išlieka pats dažniausias užsikrėtimo būdas. Virusą galima nustatyti paėmus seilių ar sekreto mėginį. Viruso sukelta liga gali komplikuotis ir paskatinti įvairius sveikatos sutrikimus.
Herpes viruso sukelta liga labiausiai paveikia kvėpavimo takus ir gleivinę. Tonzilės, trachėja, gerklos yra paveikiamos, gali atsirasti sinusitas. Kartais pasireiškia opos ant liežuvio ar kitur, burnos ertmėje.
Nėra vaistų, skirtų gydyti būtent rinotracheitą, bet daugelis antivirusinių vaistų veiksmingai kovoja su šiuo virusu.
Veiksmingai nuo viruso sukeliamų ligų galima apsisaugoti vakcinacijos pagalba. Galite paskiepyti savo augintinį mūsų klinikoje Vilniuje. Deja, virusas vis tiek patenka į organizmą, bet vakcinuotoms katėms sukelia kur kas švelnesnius simptomus ir organizmas greitai sukuria imuninį atsaką.