Naminius augintinius daugelis laiko draugais, šeimos nariais, ištikimais palydovais ir pan., todėl šeimininkai jiems turėtų užtikrinti tinkamas gyvenimo sąlygas. O tai gana plati sąvoka. Tiesa, neretas ją sieja su tinkamu gyvūno maitinimu, jaukiu guoliu, žaidimais ir laiku, skiriamu keturkojui. Žinoma, visa tai tiesa ir labai svarbu, tačiau kokybiškas gyvenimas – sutikite – itin glaudžiai susijęs ir su augintinio sveikata, savijauta. Tad periodiški profilaktiniai apsilankymai pas veterinarą yra labai svarbūs, o ką jau kalbėti apie atvejus, kai keturkojis suserga. Taip pat šiai sričiai priskiriamos ir kitos procedūros, kurios nėra privalomos, tačiau rekomenduojamos dėl daugelio aspektų. Vienos iš tokių yra kastracija ir sterilizacija. Įdomu ir tai, jog būtent šių procedūrų atžvilgiu vyrauja galybė nuomonių, virtualioje erdvėje vyksta labai daug diskusijų, skiriasi požiūriai į jas. Taip yra todėl, kad sklando nemažai nepatvirtintos, iš piršto laužtos informacijos. Tad jei norite viską tiksliai žinoti apie kastraciją bei sterilizaciją, kokia jų nauda ar rizika, kada procedūras atlikti bei kitus aspektus, pasikonsultuokite su specialistu – veterinaras tikrai viską išaiškins tiksliai, suprantamai ir pateiks tik pagrįstus faktus.
Reikia paminėti ir tai, jog ne visi žino: kastracija, sterilizacija kas tai. Neretas šiuos žodžius laiko sinonimais ir nežino, jog tai – dvi skirtingos procedūros, tik jų tikslas iš esmės yra bendras. Taigi, kastruojami yra patinai ir procedūros metu jiems pašalinamos sėklidės. O sterilizuojamos yra patelės – procedūros metu joms pašalinama gimda ir kiaušidės. Tiek vienu, tiek kitu atveju siekiama, jog gyvūnas negalėtų daugintis.
Nors šiais klausimas, kaip minėjome, yra įvairių diskusijų ir nuomonių, visgi gyvūnų kastracija, sterilizacija turi platų privalumų pluoštą. Pavyzdžiui, kalbant apie dažniausiai auginamus, vislius keturkojus, pavyzdžiui, katinus, šunis, tai šios procedūros padeda efektyviai kovoti su beglobių gyvūnų problema, siejasi su kur kas mažesne augintinių bėgimo iš namų rizika. Būtina paminėti ir tai, jog gyvūnų kastracija ir sterilizacija yra efektyvus ginklas prieš daugelį gyvūnų ligų, pavyzdžiui gimdos uždegiminių procesų, net onkologinių susirgimų
Jei kalbėtume konkrečiai apie patinus, tai kastravimas siejasi ir su teigiamais elgesio pokyčiais. Ne paslaptis, jog lytinio aktyvumo laikotarpiu dagelis gyvūnų, pavyzdžiui, kačių, šunų, triušių, šeškų, ima elgtis agresyviau, katės bei šunys bėga iš namų ir pan. Tad kastracijos procedūra leidžia to išvengti, o senatvėje suteikia didesnę apsaugą nuo prostatos ligų.
Kalbant apie patelių sterilizacija, tai vienas iš svarbiausių procedūros privalumų yra mažų palikuonių gimimo kontrolė. Jei neplanuojate užsiimti veisimu, tuomet pagalvokite apie tai, kad, pavyzdžiui, nesterilizuota katė per metus gali atsivesti net ir 4 vadas, kai vienoje gali būti iki 8 kačiukų! Tai ne tik užkrauna daug papildomų rūpesčių, nes kačiukais reikia pasirūpinti, tačiau tai drauge alina ir katės organizmą. Štai kodėl neužsiimant veisimu katės sterilizacija yra vienas geriausių sprendimų. Katės, kurioms atlikta sterilizacija, paprastai gyvena kiek ilgiau ir vyresniame amžiuje yra geresnės sveikatos.
Nors daugiausia namuose auginamos katės ar šunys, į populiarių augintinių sąrašą galima įtraukti ir šeškus bei triušius. Tad ne mažiau populiarios paslaugos yra ir triušių kastracija bei triušių sterilizacija (ypač dekoratyvinių triušių sterilizacija), taip pat šeškų kastracija ir sterilizacija. Nors daugiau kalbama apie kates ir šunis, tačiau triušiukams bei šeškams tokių procedūrų nauda tokia pat didelė. Šeškų, triušių sterilizavimo kaina bus nedidelė investicija į augintinio sveikatą.
Klausimas, kada geriausia kastruoti / sterilizuoti gyvūną, kyla kone kiekvienam besikreipiančiam į veterinarijos kliniką dėl šių procedūrų. Natūralu, juo labiau kai vyrauja ne viena nuomonė, virtualioje erdvėje galima rasti nemažai skirtingos informacijos. Tačiau patikiname, jog geriausias sprendimas yra pasikliauti specialistų nuomone. Taigi, rekomendacijos gali skirtis priklausomai nuo gyvūno. Pavyzdžiui, šuniukus rekomenduojama kastruoti / sterilizuoti sulaukusius maždaug šešių mėnesių amžiaus. Jei auginate šešką ir neplanuojate jų veisti, tai pasirūpinti kastracija / sterilizacija tikslinga, gyvūnui sulaukus 5–6 mėnesių amžiaus. Kates rekomenduojama kastruoti / sterilizuoti ne anksčiau kaip 6–8 mėnesių amžiaus. Svarbu žinoti ir tai, jog sterilizuoti galima jau seniau kačiukų turėjusias kates. Triušių kastravimas taip pat galimas maždaug nuo 6 mėnesių amžiaus, o triušių pateles kiek anksčiau – sterilizacija galima nuo 4 mėnesių.
Tiesa, amžius nėra tas kriterijus į kurį reikėtų atsižvelgti aklai – jis daugiausia susijęs su mažiausia anestezijos rizika. Tačiau taip pat nepasiduokite sklandančiam mitui, jog suaugusių šunų, katinų, triušių ar kitų gyvūnų kastruoti / sterilizuoti negalima. Anot specialistų, nėra gyvūnų amžiaus cenzo, todėl drąsiai pasinaudokite šios paslaugos privalumais ir nauda gyvūno gyvenimo kokybei. Tai ypač aktualu, jei priglaudėte ar gavote dovanų jau ūgtelėjusį gyvūną, taip pat tada, kai morčiaus metu gyvūno elgesys labai pakinta į blogąją pusę.
Tiesą sakant, baimė, jog kastracija, sterilizacija yra pavojinga, gali pakenkti gyvūnui, yra viena dažniausių priežasčių, kodėl procedūros atsisakoma ar vis atidėliojama ją atlikti. Prie to prisideda ir daug sklandančių mitų, nepatvirtintos, niekuo nepagrįstos informacijos sklaida ir pan. Visgi tikslinga pasikliauti specialistais, kurie vieningai tvirtina, jog profesionalų veterinarijos klinikoje atlikta sterilizacija ar kastracija yra nepavojinga gyvūnui. Žinoma, turint omenyje, kad jos priskiriamos prie chirurginių paslaugų, minimali rizika visada yra, kaip ir atliekant bet kokias kitas intervencijas kūne. Tiesa, sterilizacija yra sudėtingesnė, tačiau gyvūnas vis vien atsigauna gana sparčiai.
Procedūros metu taikoma narkozė, todėl keturkojis nejaučia skausmo ar kitokio diskomforto. Kad procedūra nėra pavojinga rodo ir tai, jog po jos savo augintinį iškart (baigus veikti narkozei) galėsite vežtis namo.
Kodėl visgi gydytojai skatina šias procedūras atlikti jaunesniame amžiuje? Taip yra todėl, kad jaunesni kačiukai, šunys ar kiti gyvūnai kur kas lengviau atsigauna. Negana to, jiems reikia mažiau vaistų narkozei.
Greičiausiai niekas neprieštaraus, jog perkant prekes ar paslaugas vienas iš esminių pirkimo sprendimą lemiančių veiksnių yra būtent kaina. Gyvūnų kastracijos ir gyvūnų sterilizacijos kaina gali skirtis, priklausomai nuo gyvūno. Skirtingos kainos gali būti ir skirtinguose miestuose – neretai didmiesčiuose įsikūrusiose veterinarijos klinikose paslaugos yra šiek tiek brangesnės nei mažesniuose miesteliuose.
Tačiau kainą lemia ne tik strateginė padėtis – kainai įtakos turi ir naudojamos medžiagos, instrumentai, įranga. Taip pat jau minėjome, jog kastracija yra paprastesnė procedūra, palyginti su sterilizacija, tad ir kaina jos bus žemesnė.
Pastaruoju metu išpopuliarėjo ir laparoskopinė kačių bei kalių sterilizacija, užtikrinanti kur kas paprastesnį ir mažiau intervencijos reikalaujantį procesą. Po operacijos gyvūnai greičiau pasveiksta ir grįžta į savo įprastą gyvenimo ritmą. Laparoskopinė sterilizacija kaina šiek tiek skiriasi nuo įprastos.
Mūsų klinikoje gyvūnų kastracija ir sterilizacija atliekama profesionaliai, už patrauklią kainą, o svarbiausia – saugiai! Jei domina šunų ir kačių kastravimas / sterilizavimas, triušių kastravimas, kaina, šeško sterilizacija ar kitos paslaugos, laukiame Jūsų susisiekiant!